Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Shawnee Public Schools

  • Brandi Abbott

    Special Education Teacher
  • JoAnne Abel

    Kindergarten Teacher
  • Amanda Allen

    Counselor
  • Sydney Anderson

    Library Media Specialist
  • Ron Arthur

    Assistant Athletic Director
  • Shain Baldwin

    Band Director
  • Kevin Ball

    Social Studies Teacher
  • Kathleen Barahona

    STEM Teacher
  • Sebastian Barahona

    Special Ed. Teacher
  • Abigail Barrier

    Second Grade Teacher
  • Rebecca Barry

    Counselor
  • Meagan Barth

    Second Grade Teacher
  • Cindy Bartley

    Counselor
  • Scott Bartley

    English Teacher
  • Alissa Bass

    Special Education Teacher
  • Justina Bates

    Second Grade Teacher
  • Lisa Battige

    Library Media Specialist
  • Stephanie Bayne

    Eighth Grade Math Teacher
  • Cathy Beavers

    Pre-kindergarten Assistant
  • Roxanna Beggs

    Fourth Grade Teacher
  • April Benfield

    Secretary
  • Shelbi Bennett

    FACS Teacher
  • Shirley Bennett

    Discipline Secretary
  • Kim Bigham

    Secretary
  • Devin Bilyeu

    Science Teacher
  • Cullen Birney

    Math Teacher
  • Catherine Blain

    Kindergarten Teacher
  • Kenneth Bland

    Seventh Grade ELA Teacher
  • Bethany Blue

    Second Grade Teacher
  • Catherine Boland

    Special Ed. Teacher
  • Brandy Bond

    Drama Teacher
  • Lindsey Borcherding

    Fourth Grade Teacher
  • Dana Boyer

    Pre-kindergarten Teacher
  • Todd Boyer

    Director of Athletics and Activities
  • Sandra Bradley

    Special Education Teacher
  • Valerie Branch

    History Teacher
  • Cheyenne Branscum

    Sixth Grade Social Studies Teacher
  • Paula Branson

    Paraprofessional
  • Sara Branson

    Math Teacher
  • Kristy Breedlove

    Administration Secretary
  • Andrea Brooks

    Special Ed. Para.
  • Nancy Brooks

    Executive Secretary to Superintendent
  • Billy Brown

    Math Teacher/Football Coach
  • Jessica Brown

    Sixth Grade ELA Teacher
  • Kayla Brown

    Secretary
  • ReAnna Browning

    Fourth Grade Teacher
  • Tracy Brzozowski

    English Teacher
  • Courtney Bullen

    Fifth Grade Teacher
  • Mackenzie Buller

    Sixth Grade ELA Teacher
  • Jessica Burdine

    Special Education Teacher
  • Jeremy Burnett

    English Teacher
  • Janet Burns

    Special Ed.
  • Bruce Bushong

    English Teacher
  • Rosemarie Bushong

    Title I
  • Kendra Butler

    Drama Teacher
  • Robyn Butler

    First Grade Teacher
  • Timothy Butler

    History Teacher
  • Jane Callahan

    Second Grade Teacher
  • Dara Campbell

    Science Teacher
  • Leslie Cappo

    First Grade Teacher
  • Kathy Carrington

    Kindergarten Teacher
  • Kristi Carter

    Library Media Specialist
  • Mary Cash

    Special Services/English
  • Akita Casteel

    Special Education Teacher
  • Kathy Chamblin

    Business Teacher
  • Amanda Chandler

    Counselor
  • Mallory Cheatwood

    Fifth Grade Teacher
  • Linda Chitsey

    Computer Teacher
  • Susan Christian

    Third Grade Teacher
  • Jayna Clemons

    Sixth Grade Science Teacher
  • Allyson Cleveland

    Director of Academic Services and Federal Programs
  • Tiffani Coker

    Special Ed. Teacher
  • MacKenzie Cole

    Fifth Grade Teacher
  • Teri Coles

    Math Teacher
  • Eja Collier

    Art Teacher
  • Ashley Conley

    Pre-kindergarten Assistant
  • David Cook

    Speech Pathologist
  • Tammy Cooper

    Math Teacher
  • Kendal Copeland

    District Test Coordinator
  • Katherine Cornett

    Special Education Teacher
  • Bobby Cox

    Science Teacher
  • Carra Crow

    Math Teacher
  • Ann Cullison

    Kindergarten Teacher
  • Theresa Dame

    Special Education Teacher
  • Tammy Davenport

    Math Teacher
  • Scott Dawson

    Social Studies Teacher
  • Hannah Degraffenreid

    Third Grade Teacher
  • Lindsay Dennis

    English Teacher/Yearbook Adviser
  • Thomas Denslow

    Science/English
  • Heather DeShazer

    Eighth Grade ELA Teacher
  • Catherine Dickson

    Special Ed. Para
  • Angie Dill

    Special Education Teacher
  • Shari Dillard

    Secretary
  • Heather Dunn

    Art Teacher
  • Jill Dunn

    Lead Psychologist
  • Kathaleen Edwards

    Pre-kindergarten Assistant
  • Ardery Effinger

    Secretary
  • Vera Elrod

    Psychologist/Special Services
  • Jennifer Epperley

    Administrative Intern
  • Noma Epperson

    ISD
  • Dana Farriell

    First Grade Teacher
  • Krista Farris

    Fifth Grade Teacher
  • Katelyn Fasig

    Fourth Grade Teacher
  • Nancy Fehmer

    Indian Ed. Adviser
  • Dean Ferdig

    Special Ed.
  • Heather Ferguson

    School Nurse
  • Susan Field

    Principal
  • Julie Fields

    First Grade Teacher
  • Marilyn Finley

    Title I Teacher
  • Emily Fleming

    Special Education Teacher
  • Cassie Flora

    Kindergarten Teacher
  • Sarah Forbes

    Kindergarten Teacher
  • Tanner Fowler

    Eighth Grade Science Teacher
  • Yannah Frazier

    Indian Ed. Adviser
  • Heidi Garlow

    Pre-kindergarten Teacher
  • Branda Gilpin

    Seventh Grade Science Teacher
  • Sandy Goers

    Kindergarten Teacher
  • Whitney Gonzales

    Math
  • Cindy Goodnight

    Computer Teacher
  • Julie Goodnight

    P.E. Teacher
  • Kelli Goodnight

    Eighth Grade ELA Teacher
  • Leslie Gothard

    Library Media Specialist
  • Jo Gouker

    Science Teacher
  • Dr. April Grace

    Superintendent
  • Alexia Gragg

    Seventh Grade Math Teacher
  • Hillary Grange

    Assistant Principal
  • Shaun Grange

    Counselor
  • Kayla Gregory

    Special Education Teacher
  • Rosa Groth

    Pre-kindergarten Assistant
  • Jana Grubbs

    Pre-kindergarten Assistant
  • Amanda Hackler

    Library Assistant
  • Annetta Hackler

    Math Teacher
  • Rene Hadland

    Special Ed. Para.
  • La Rita Haffey

    District Health Nurse Coordinator
  • Kacie Hair

    First Grade Teacher
  • Claudia Hale

    Spanish Teacher
  • Diana Hall

    Art Teacher
  • Valerie Hames

    Art Teacher
  • Pam Hamman

    Sixth Grade Social Studies Teacher
  • Landon Harper

    Science Teacher
  • Kelli Harris

    Special Ed. Para.
  • Caity Harrison

    Second Grade Teacher
  • Tyler Harrison

    P.E. Teacher
  • Melissa Heidrich

    Pre-kindergarten Teacher
  • Mitch Hembree

    English Teacher
  • Carrie Hendricks

    Music Teacher
  • Jade Henigman

    Science Teacher
  • Ryan Henigman

    Band Director
  • Caryl Hennen

    Speech
  • Randy Henshaw

    Business Teacher
  • Grace Hensley

    Seventh Grade ELA Teacher
  • Donna Hibler

    Special Ed. Para.
  • Tiffany Hile

    First Grade Teacher
  • Mandy Hillhouse

    Links to Language Teacher
  • Kent Hixson

    Social Studies Teacher
  • Lydia Hodges

    Fourth Grade Teacher
  • Pamela Hodges

    Kindergarten Teacher
  • Julia Holland

    Math Teacher
  • LaDawn Hollis

    ISD
  • Janet Hopper

    Third Grade Teacher
  • Gina Horton

    Kindergarten Teacher
  • Brent Houston

    Assistant Superintendent
  • Jenel Howard

    Second Grade Teacher
  • Bill Huskey

    Director of Maintenance
  • Jayme Hutchcraft

    Seventh Grade ELA Teacher
  • Mike Idleman

    Social Studies Teacher
  • Maria Isenhower

    Director of Child Nutrition
  • Chantillee Jacobs

    ISD
  • Larry James

    P.E. Teacher
  • Jenny Jasper

    Curriculum Coordinator/Instructional Coach
  • Hannah Jett

    Pre-kindergarten Teacher
  • Jana Johnson

    Second Grade Teacher
  • Matt Johnson

    Principal
  • Teri Johnston

    Teacher
  • Jessica Jolley

    Third Grade Teacher
  • Carol Jones

    Library Media Specialist
  • Kerri Kania

    Payroll and Insurance Coordinator
  • Leila Kaseca

    Math Teacher
  • Tammy Keller

    Third Grade Teacher
  • Caria Kennedy

    Third Grade Teacher
  • Jamie Kime

    Special Education Teacher
  • Aimee King

    Fifth Grade Teacher
  • Melisa King

    Science Teacher
  • Brandee Kinnamon

    Special Services Secretary
  • Brittany Kinnamon

    Enrollment Center Manager
  • Aline Knoles

    Child Nutrition Coordinator
  • Patricia Koehler

    Employee Leave/Maintenance Secretary
  • Lori Lanier

    Second Grade Teacher
  • Kris Larsh

    Sixth Grade Science Teacher
  • Lori Laster

    Special Education Teacher
  • Randy Lauderdale

    Special Education
  • Trecia Leach

    Eighth Grade Language Arts Teacher
  • Justin Lee

    Choir Director
  • Melissa Lee

    Music Teacher
  • Terri Lemos

    Principal
  • Courtney Lewellen

    Counselor
  • Robert Licklider

    P.E./Health Teacher
  • Angela Lindsay

    Counselor
  • Lila Lindsay

    Seventh Grade Science Teacher
  • Brianna Lindsey

    Encumbrance Clerk/Child Nutrition
  • April Livernois

    Secretary
  • Jack Lowe

    Computer Teacher
  • Robert Lowery

    Administrative Intern
  • Emily Lynch

    P.E. Teacher
  • Steve Maple

    System Engineer/Technology
  • Angie Marsh

    Attendance Clerk
  • Linsey Mastin

    English Teacher
  • Terri Mastin

    Fourth Grade Teacher
  • Ashlei Matlock

    School Nurse
  • Charme McCabe

    Kindergarten Teacher
  • Michelle McCormick

    Sixth Grade ELA Teacher
  • Carrie McCoy

    Pre-kindergarten Teacher
  • Jacob McCoy

    Social Studies Teacher
  • Andrew McCune

    Seventh Grade Social Studies Teacher
  • Mary McCune

    Fourth Grade Teacher
  • Tim McDaniel

    Sixth Grade Math Teacher
  • Melissa McElfresh

    Fourth Grade Teacher
  • Alicia McKinney

    ISD
  • Shawna McMahan

    Kindergarten Teacher
  • James McNamara

    Alternative Education Teacher
  • Cathy Megee

    English Teacher
  • Matthew Melot

    History Teacher
  • Andrea Mercer

    Pre-kindergarten Assistant
  • Jason Merrell

    Special Education Teacher
  • Haley Michael

    Pre-kindergarten Teacher
  • Anita Miller

    School Activity Clerk/Business Office
  • Beth Mills

    Counselor
  • Alli Mitchell-Hill

    Fifth Grade Teacher
  • Gina Moon

    Indian Ed. Adviser
  • Angela Morris

    Third Grade Teacher
  • EJ Mynhier

    Principal
  • Reggie Neal

    P.E. Teacher
  • Serena Neely

    Indian Ed. Adviser
  • Karri Neese

    Second Grade Teacher
  • Kelsi Neese

    Pre-kindergarten Teacher
  • Audrey Nelson

    Foreign Language Teacher
  • Amanda Newsom

    ELL Teacher
  • Jackie Noble

    Principal
  • Kori Norris

    Seventh Grade ELA Teacher
  • Leslie Nungester

    Fifth Grade Teacher
  • Kayla Nye

    Seventh Grade Math Teacher
  • Amy Oleinik

    FACS Teacher
  • Karen Parker

    Fourth Grade Teacher
  • Sara Partain

    Third Grade Teacher
  • Kevin Paxson

    Health/Business/Baseball
  • Kim Paxson

    Assistant Principal
  • Celia Peixotto

    Spanish Teacher
  • Cherity Pennington

    District Communications and Library Services Coordinator / Media Contact
  • Beverly Permetter

    Pre-kindergarten Teacher
  • Kristi Peters

    Secretary
  • Camille Pfeiff

    Title I Teacher
  • Keith Phelps

    Computer Technician
  • Gary Pitson

    Sixth Grade ELA Teacher
  • Graham Primeaux

    Indian Education
  • Brittni Quintana

    Second Grade Teacher
  • Russel Ramsey

    Indian Ed. Adviser
  • Sharon Reese

    Special Education Teacher
  • Robbie Remington

    Social Studies Teacher
  • Misty Rendleman

    Computer Tech
  • Justin Rivera

    Social Studies Teacher
  • Anna Robbins

    Counselor
  • Shannon Roden

    Speech
  • David Rolette

    Social Studies
  • Mary Rolette

    FACS Teacher
  • Jill Rother

    Music Teacher
  • Christy Rutherford

    Spanish Teacher
  • Jason Ryan

    Speech
  • Lauren Santos

    Information Specialist
  • Jeff Satawake

    Eighth Grade Social Studies Teacher
  • Morgan Schaefer

    Eighth Grade ELA Teacher
  • Brett Scott

    Agricultural Education Instructor/FFA Adviser
  • Debbie Scott

    First Grade Teacher
  • Lorrie Scott

    Fifth Grade Teacher
  • Doug Serre

    Eighth Grade Social Studies Teacher
  • Ray Shaffer

    Assistant Principal
  • Carolyn Shirley

    Science Teacher
  • Matt Sisco

    ISD
  • Gretchen Slate

    Coordinator of Special Services/Instructional Coach
  • Joey Slate

    Principal
  • Diana Spain

    Special Ed. Para.
  • Sherry Sparks

    Purchasing Clerk/Business Office
  • Wendy Sparks

    Fifth Grade Teacher
  • Janine Stearman

    Medical Assistant
  • Jan Steffen

    Assistant Band Director
  • Jana Stelzer

    Teaching Assistant
  • Jana Sturgell

    English Teacher
  • Larry Summers

    Financial Literacy Teacher
  • Thresa Swadley

    Music Teacher
  • Lindsay Swindell

    Art Teacher
  • Brandy Swinford

    Pre-kindergarten Teacher
  • Jeanne Swinney

    Music Teacher
  • Gena Swofford

    Special Education Teacher
  • Madison Talley

    First Grade Teacher
  • Leslie Taron

    Third Grade Teacher
  • Charles Taylor

    Fifth Grade Teacher
  • John Taylor

    Eighth Grade Science Teacher
  • Jacqueline Thomasson

    Art Teacher
  • Eunis Thompson

    Registrar
  • Katie Thompson

    Kindergarten Teacher
  • Lynda Thompson

    English Teacher
  • Rebecca Thompson

    Pre-kindergarten Teacher
  • Tina Ticer

    Fifth Grade Teacher
  • Marnie Tidwell

    Sixth Grade Math Teacher
  • Shannon Tiger

    First Grade Teacher
  • Keely Tolin

    Assistant Principal
  • Katie Tucker

    Fourth Grade Teacher
  • Morgan Tucker

    Eighth Grade Math Teacher
  • Wendy Tucker

    Secretary
  • Jason Underwood

    Special Ed. Teacher
  • Vanessa VanTrease

    Fifth Grade Teacher
  • Fran Wagoner

    Library Assistant
  • Barbara Walck

    Pre-kindergarten Assistant
  • Connie Walker

    Curriculum Coordinator/Instructional Coach
  • Shelley Wall

    Library Media Specialist
  • Michelle Wallace

    Counselor
  • Trina Waller

    Third Grade Teacher
  • Tami Ward

    Pre-kindergarten
  • Justine Warren

    Special Education Teacher
  • Rosanna Wassana

    Indian Education Adviser
  • Angel Watson

    Third Grade Teacher
  • Debra Watson

    Director of Alternative Education
  • Joshua Watson

    Math Teacher
  • Rachelle Watson

    Seventh Grade Social Studies Teacher
  • Brenda Webb

    Secretary to Assistant Superintendent/Personnel
  • Rebecca Welch

    Counselor
  • Doug Wells

    English/Carter Hall
  • Wendi Wells

    Health/Girls Basketball
  • Kathy White

    Fourth Grade Teacher
  • Linda White

    First Grade Teacher
  • Whitney White

    Third Grade Teacher
  • Amber Whiteside

    Third Grade Teacher
  • Laura Whitmore

    Reading
  • Valerie Whittington

    Secretary/Child Nutrition
  • John Wiles

    Director of Transportation and Distribution
  • Denise Williams

    Fifth Grade Teacher
  • Meggan Wilson

    Executive Director of Academic Services
  • Tara Wilson

    Music Teacher
  • Melody Winn

    Fourth Grade Teacher
  • Cathie Womack

    First Grade Teacher
  • Pam Woods

    Psychologist/Special Services
  • Adrienne Wootten

    Special Education Teacher
  • Ann Worden

    Principal
  • Summer Yort

    Second Grade Teacher
  • Chelsey Young

    Special Education Teacher
  • Sally Young

    Third Grade Teacher
  • Micaela Yount

    First Grade Teacher
  • Dwyn Zaharis

    Special Education Teacher
  • Danny Zarrella

    Computer Technician