Clubs and Organizations
At Shawnee High School, students can choose from a large number of clubs, extracurricular activies, and sports. Every student can find a place to belong, learn, and grow.
Below are the clubs and activities, followed by their sponsors, for the 2023-2024 school year. For more information, contact the sponsor directly or call the main office at (405) 275-3084. More information about athletic and fine arts schedules is available on the Athletics and Activities page.
PROGRAM HIGHLIGHT: BOYS BASKETBALL
Clubs/Extracurriculars
Academic Team: Caleb Jennings (caljennings@shawnee.k12.ok.us)
Art Club: Eja Collier (ejacollier@shawnee.k12.ok.us)
Color Guard/Winter Guard: Contact Chris Hall for information (chrhall@shawnee.k12.ok.us)
Drama: Kendra Butler (kenbutler@shawnee.k12.ok.us)
eSports: Ryan Boren (ryaboren@shawnee.k12.ok.us)
FCA: Dacia Jordan (dacjordan@shawnee.k12.ok.us)
FCCLA: Carol Jenkins (carjenkins@shawnee.k12.ok.us)
FFA: Jordan Miller (jormiller@shawnee.k12.ok.us) / Chase Ferguson (chaferguson@shawnee.k12.ok.us)
Jazz Band: Chris Hall (chrhall@shawnee.k12.ok.us)
Leadership: Kathy Chamblin (kchamblin@shawnee.k12.ok.us)
Marching Band: Chris Hall (chrhall@shawnee.k12.ok.us)
National Honor Society: Scott Bartley (sbartley@shawnee.k12.ok.us)
Native American Club: Angie Goodfox/Zelda Cline (athurmangoodfox@shawnee.k12.ok.us) / (zcline@shawnee.k12.ok.us)
Robotics Team: Cullen Birney (cbirney@shawnee.k12.ok.us)
Speech/Debate Team: Kendra Butler (kenbutler@shawnee.k12.ok.us)
Student Council: Kathy Chamblin (kchamblin@shawnee.k12.ok.us)
Tri-Hi-Y: Becky Welch (rebwelch@shawnee.k12.ok.us)
Vocal Music: McKenzie Graves (mckgraves@shawnee.k12.ok.us)
Writer's Block: Emma Curry (emmcurry@shawnee.k12.ok.us)
Yearbook: Gary Pitson (gpitson@shawnee.k12.ok.us)
Sports
Baseball: Jeff Shafer (jefshafer@shawnee.k12.ok.us)
Boys Basketball: Eric Litherland (erilitherland@shawnee.k12.ok.us)
Boys Golf: Doug Wells (dwells@shawnee.k12.ok.us) / Kathy Chamblin, 9th Grade (kchamblin@shawnee.k12.ok.us)
Boys Soccer:
Boys Tennis: Dacia Jordan (dacjordan@shawnee.k12.ok.us)
Boys Track:
Boys/Girls Cross Country:
Boys/Girls Swim: Valarie Colburn (colburn.vmp@hotmail.com)
Cheer: Miranda Maltos (mirmaltos@shawnee.k12.ok.us)
Football: Jason Madonna (jasmadonna@shawnee.k12.ok.us)
Girls Basketball: Wendi Wells (wwells@shawnee.k12.ok.us)
Girls Golf: Braden Ricks (braricks@shawnee.k12.ok.us) / Kathy Chamblin, 9th Grade( kchamblin@shawnee.k12.ok.us)
Girls Soccer: Charis Montgomery (chamontgomery@shawnee.k12.ok.us)
Girls Tennis: John Stobbe (johstobbe@shawnee.k12.ok.us)
Girls Track: Jaylin Stapleton (jaystapleton@shawnee.k12.ok.us)
Pom: Lydia Johnson ( lydjohnson@shawnee.k12.ok.us)
Softball:
Volleyball:
Wrestling: Andrew McCune (andmccune@shawnee.k12.ok.us)